Çok Mu Komplo Teorisi Manyağıyız Acaba


Gerçekten tuvaletteyken elektriklerin gitmesinin sebebi CIA mi? Yahudiler dünyaya hükmediyor ve İsviçre Tapınak Şövalyeleri tarafından  mı kuruldu? Yoksa Altair‘in Ezio‘nun torunları yerin altında gizlice örgütlenip Tapınakçılara karşı mı savaşıyor ha? Şaka maka(her yazıda kullandığım naçizane kelime grubu) her yerden, herkesten farklı teoriler çıkabiliyor. Bazıları gerçek olamayacak kadar saçma, bazıları saçma olamayacak kadar mantıklı gelebiliyor. İsrail-Filistin savaşı, Türk insanın Amerikalılardan nefret ettiği halde hükümetin Amerika’nın canı ciğeri olması gibi durumlar belki de bir yerlerimizden teori uydurtuyor olabilir bizlere. Belki de bu komplolar dogmatik inançlarla büyüdüğümüzden oluyordur kim bilir? Türkiye’de çok fazla insan hiç gitmediği ülkelerin insanlarından nefret ediyor, ülkenin içindeki etnik gruplardan o gruba mensup birisini tanımadan kin tutuyor içinde. Tarih bize ihanet etmiş toplumlardan bahsediyor olabilir, bizim ihanet ettiğimizi yazmaz orası ayrı fakat iki toplumu birbirine düşüren şey nedir ki? İnsanları birbirine düşman eden liderleri değil midir? Üst kademedeki insanlar çıkarları doğrultusunda başka milletlere düşmanlık besleyince kendi toplumunu da buna alet edebiliyor. Ayrıca düşman belirleyip halkı o düşmana odaklamak toplumu birleştiren etmenlerden birisidir hatta en güçlüsüdür belki de. Bundan mütevellit(çok entellektüeağağl değil mi) beraber yaşadığınız ve otomatikman düşman saydığınız toplumların başarılarını araştırmadan açıklamak ilginç çıkarımlar doğuruyor. Hele bir de elinizde olmadan rastgele sahip olduğunuz özellikleriniz (din, ırk hatta mezhep vb) “size göre” , düşman gördüğünüz toplumlardan üstünse mutlaka bir bit yeniği vardır değil mi?

Bizler olaylara iki taraftan bakarak yorum yapmıyoruz açıkçası. Komplo teorilerinden uzaklaşıyor konu fakat oraya tekrar dönmeden söylemek istediğim şeyler var. İsrail-Filistin örneği toplumumuzda çok hassas bir konu ve ben de oradan örnek vereyim başka örnekler vererek. Mesela banka soyan bir adamın yaptığı doğru değildir, sonuçta hırsızlık hoş bir şey değil. Ya adam yapmak zorunda kaldıysa bu yine de onu aklar mı. Bunun cevabı kişiden kişiye değişir, bu yüzden doğru veya yanlış deme hakkım yok. Buradan aslında söylemek istediğim şey, ya İsrail haklı tarafsa. Müslümanlar doğduklarından itibaren Yahudi düşmanı oluyorlar ki düşmanlığa sebebiyet veren inançları olan toplumlar eğer güçlülerse fatih değillerse mazlum olurlar. Belki de 1. Dünya Savaşından sonra zayıfladıkları halde ve o kadar yüzyıl geçtikten sonra hala nefretlerinden vazgeçmemeleri yüzünden Filistin o kadar mezalime uğruyor. Ya da tam tersi, Yahudiler Holokost‘tan sonra yurtlarını açmış insanlara dogmatik siyonizm yüzünden güçlenince darbe indirmek istiyorlardır. Hangisi doğru olursa olsun aslında temel sebep hep atalarımızdan miras kalan kin ve nefret, savaş çığırtkanlığıdır. Bu yüzeysel örneklerle umarım anlatmak istediğim şeyi anlatabilmişimdir.

images

Gelelim ülkemizdeki “Bunlar hep Amerika’nın oyunları” olayına 😀 . Televizyondan, internetten net bilgiler alamıyoruz hiç bir konuda. Şehit düşen asker sayısını bile “bilinçli” bir şekilde yanlış gösteren ya da buna zorlanan basından bir bok öğrenemiyoruz. Kitleleri Doğu Türkistan’a, Gazze’ye, Somali’ye yöneltip üç kağıt yapan, ihtiyaçlar hiyerarşisindeki en baş gerekliliklerden güvenliği tehlikeye sokup rant elde etmek isteyenlerin sahip olduğu basından dahası beklenemez tabi. Onlara karşıt olup aşırıya kaçan, yine insanı insana düşüren kanallar da mevcut ülkemizde. Ortası yok, olduğunu iddia edenler de savundukları ideolojiye leke kondurmayan cinstenler. Yani bunlar bir yerlere hizmet edildiğini gösteriyor fakat benim bu yazıları yazmam bile belki o türden bir durum. Farkında değiliz çünkü çoğu şeyin ve farkındalık için yeterli donanımımız yok. O kadar yıl boşa okula gidiyoruz, cumhuriyetten sonraki zaman diliminde ne olmuş, kim niye asılmış, neden darbeler yapılmış hiç öğretilmiyor. Taraflı öğretseler yine amenna. Osmanlı tarihindeki detayı neden önceki ve sonraki devletler için aktarmıyorlar öğrencilere acaba. Edebiyatın bile bize yarayacak kısmı çok az aktarılıyor, Fuzuli Baki falan(dilciyiz yahu çok bilmiyoruz kızmayın) kime ne katacak. Türkçe katili edebiyatçılar neden bu kadar göz önünde oluyor anlam vermek zor. Yine öğret ama yüzeysel olsun, ağırlığı Cumhuriyet dönemine vermek gerekiyor. Bu her konuda böyle. Dünü öğretmeyip daha eskisini öğrettiklerinden aslında bugünün dünü tıpatıp tekrar ettiğini göremiyoruz. Hep aynı hatalar yapılıyor hem de sürekli. “History doesn’t repeat itself, but it does rhyme.” denir fakat bizim için öyle değil, bildiğin aynı tas aynı hamam. Bilsek yakın tarihi, anlarız o zaman neden “Bunlar hep Amerika’nın oyunu” . Amerika’ya zamanında ekonomik olarak bağımlı hale gelirsen, bağımlılıktan kurtulmaya çalışanları dogmatik alevinle eritirsen tabi ki komplo teorilerin normaldir. Eskiden bakkallar veresiye satış yapardı, borcumuz oldu mu önünden geçmeye korkardık, bunu ülke bazında düşünün. Yine bakkal meselesinden taşınarak kaçabilirsiniz, koskoca ülkeyi nereye taşıyacaksınız Plüton’a mı?

9389258_orig
Bu sadece bizim için değil, tüm emekleme aşamasına geçmiş 1 verenin 5 alacağını anlayamayan ülkelerin problemi. Bundan dolayı maşa oluyoruz birilerine. Ha Amerika’ya olmasak Rusya’ya olurduk. Çağından ileri fikirleriyle ülkeyi ilerletenler kaybolunca, gericiler çullandı başka çare yok. Yani İran Türkiye için tam bir madalyonun diğer yüzü. 1979‘dan sonra İran fikir bazında çağlarla ifade edilebilecek şekilde geriye gitti bizim gidiyor olduğumuz gibi. Öğretmen olacağım diye demiyorum(zorlasak tıp da kazanırdık yahu şey yapmayın) ama öğretmen demek insan mühendisi demek(koskoca mühendislik) ve bizler çok donanımsız yetişiyoruz açık konuşmak gerekirse. Her mesleğe giden yol öğretmenlikten geçiyorsa eğer, öğretmenler de vasıfsız olursa(ki her öğretmen için geçerli değil fakat iyi olanlar kendilerini kendi başlarına geliştirenler) diğer meslekler bundan etkilenmez mi? Bir ilahiyat profesörü nasıl devlet yönetimi, uluslararası ilişkiler falan aktaramaz öğrencilere. O kadar başbakan, cumhurbaşkanı, bakan yetiştiriyorsun ayıp. Konu neydi ne oldu, olsun fikir paylaştık kötü mü?

Eringeç olmayanlar için okunabilir bir içerik : Dıhla Bana

Ülkemizi ilgilendiren bir başka komplo teorisi için abimize tıklayınız.
images
Komplo bonusu:

Elleri kırılasıca dayı.

Sen de osur lan, neyin eksik?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s