“Playstation full download” Çağı Geliyor


Tabi ülkemizde “pleysıteyşın ful tam davnloğd indir” şeklinde olabilme tehlikesi de var. Her neyse, konunun özünü çaktınız mı acaba? Çakamadıysanız çaktıralım efenim. İnternetten müzik, video, kötü video, oyun falan gibi şeyler indirmek günlük hayatımızın parçası haline geldi değil mi? Peki ya sanal şeyler indirmektense, fiziksel şeyler indirebilsek nasıl olurdu?bionic_howan_by_pedrocasoa-d45oli7

Düşünsenize bir sevgili indiriyorsunuz internetten. Tertemiz. Tabi bu işin şakası. Aslında şuan bu teknolojiye sahibiz, hatta kökü 80lere dayanan bir teknoloji. Ha sevgili indirebileceğimiz teknoloji yok şuan maalesef, ben diğer şeyleri kastettiydim. Herkesin bildiği üzere 3B yazıcılar bugünlerde revaçta ve ileride belki 50 tlye alırız belli olmaz. 3B yazıcılar hakkında herkesin bilgisi vardır az veya çok, burada değinmek istediğim şeyler aslında biraz işin derin şeycikleri. Thingiverse gibi sitelerden ileride günlük hayatta kullandığınız hemen hemen her şeyin 3B modelini indirip yazıcıda çıkarttırabileceksiniz(veya yaptırırsınız karıştı kafam). Her ne kadar bu siteler o ürünü satın alacak olsanız vereceğiniz paradan daha az paraya satacak olsalar da “free download” kültürü her ürünün beleş alternatiflerini de biz korsancıklara(Aaaarrrrgggghhhh!) sunacak.

Bilim amcaları organ üretebiliyor olsa dahi bu teknoloji ile silah üretebilmek de mümkün. Bizim ülke gibi kıytırık güvenlikli, dağ kanunlarının geçerli olduğu alanları fazla olan ülkeler için bu bir risk. Yavşadığınız kızın abisi 3B yazıcı sayesinde ürettiği silahla sizi topuğunuzdan vurabilir. Belki doktor amcalar da size 3B yazıcıdan topuk üretir. Bu eksantrik hikaye bile aslında 3B yazıcının insanlık için ne kadar ultimate bir araç olduğunu gösteriyor. 3B yazıcıyla 3B yazıcı bile yapabilirsiniz o kadar yani. Tabi bunlar her ne kadar öngörüden ileri gitmiyor olsa bile, 3B yazıcılar ilerde sanal korsancılık yüzünden ekonomiye büyük darbeler indirebilir. Mesela 1 sürahi almaktansa internetten modelini indirip yazdırmak daha mantıklı ise eğer, neden sürahi üreten insanlar olsun. Bu çoğu sektörü kapattığından işsizlik de artabilir tabi. Teknoloji 1 artı getiriyorsa 5 eksi mi götürüyor yoksa biz fakirlere yarayan eksiler mi bunlar tartışılır tabi. Tabi şöyle de bir gerçek var, Kod Adı: Köfteci‘de belirttiğim şirket eğer 3B yazıcının azizliğine uğrarsa vay haline evremizin. Tabi bir yazıcıdan çıkan köfteyle, bir kılı bol abimizin mükemmel kıllı parmaklarından geçmiş, alın teriyle yoğrulmuş köfteyi bir tutamayız. Yine de teknoloji bu, belki Adıyamanlı Çiğköfteci yazdırırlar 3B yazıcıyla, şimdiki gibi sağdan soldan spawnlanır motorumuzun ırzına girerler. Kokladığınız için çok sağolasınız millet-i muossur. Beyni olmayan arkadaşlara beyin üretebileceğimiz zamanlara inşaaaallaaaaaaah.

Sen de osur lan, neyin eksik?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s